DomůRady a NávodyTip na životopis od 123jobs.sk

Tip na životopis od 123jobs.sk

-

Všetky pracovné inzeráty majú jeden spoločný bod a to je životopis. Poslanie životopisu je prvým krokom, ktorým sa so zamestnávateľom kontaktujete a zároveň sa ním predstavujete. Na jeho základe vás môže pozvať na pracovný pohovor alebo dať váš životopis bokom. CV (životopis) má stanovené pravidlá, ktorých by ste sa mali pri jeho písaní držať. Okrem základných faktov v ňom uvádzate aj svoje vlastnosti a schopnosti. Píšete v ňom o svojich silných stránkach čo ale so slabými stránkami? Spomenúť ich?


Slabé stránky v životopise

Svoje slabosti môžete v životopise uviesť. Pokiaľ budete písať len o svojich silných stránkach nebude vaše CV pôsobiť dôveryhodne, prípadne sa môže zamestnávateľ zľaknúť, že človeka vašich kvalít si nebude môcť dovoliť. Vaše slabé stránky by ale nemali prevýšiť vaše klady. Môžete napríklad spomenúť že cudzie jazyky vám nejdú dokonale, ale zároveň spomeňte, že na tom pracujete a absolvujete (alebo aspoň plánujete absolvovať) jazykové kurzy.

Ak sa dostanete na pracovný pohovor budú sa vás na vaše slabosti pýtať. Nepísané pravidlo hovorí, že by ste mali spomenúť maximálne dve. Bolo by dobré ak by sa netýkali práce, o ktorú máte záujem (ak sa napríklad zaujímate o prácu kuchára určite nehovorte, že neradi varíte a pod.). Určite nespomínajte, že ste leniví, nedochvíľni a rýchlo strácate trpezlivosť. Aj keď sú vám tieto slabosti blízke nespomínajte ich – inzercia práce.


Slabé stránky, ktoré neuškodia

Existuje ale pár slabostí, ktoré vám neuškodia a môžete ich pokojne na pohovore alebo v životopise spomenúť. Dokonca nimi môžete odľahčiť strohú situáciu na pohovore.

  • som perfekcionista, chcem mať všetko dokonalé
  • mám menší problém zapamätať si mená nových ľudí
  • nerád som stredobodom pozornosti
  • niekedy chcem zvládnuť naraz viac úloh

Dobré je ak sa vám podarí tieto mierne negatívne vlastnosti spojiť s pracovnou pozíciou o ktorú máte záujem. Ak ste napríklad uviedli, že nie ste rád stredobodom pozornosti môžete perfektne zapadnúť do kolektívu.

Ak o svojich slabých stránkach neviete alebo si ich neuvedomujete požiadajte o pomoc priateľov alebo rodinu. Povedia vám čo im na vás vadí prípadne v čom by ste sa mohli zlepšiť.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek