DomůRady a NávodyRady a tipy ako si udržiavať tú správnu hladinu cholesterolu

Rady a tipy ako si udržiavať tú správnu hladinu cholesterolu

-

Príčina vážnych ochorení

Vysoká hladina cholesterolu v krvi môže spôsobiť tvorbu plakov v cievach, čo môže obmedziť prietok krvi a spôsobiť vážne srdcovocievne ochorenia. Existuje tiež niekoľko faktorov, ktoré prispievajú k vysokému cholesterolu. Medzi tieto faktory patria genetická predispozícia, fajčenie, nedostatok pohybu a nezdravá strava.

Je preto dôležité sledovať svoju hladinu cholesterolu a pravidelne podstupovať preventívne vyšetrenia. Pre udržanie správnej hladiny cholesterolu je rovnako zásadné dbať na stravu a zdravý životný štýl.

Začnite stravou

Znížte príjem nasýtených tukov. Tieto tuky sa nachádzajú najmä v mäse, maslách či syroch.  Nahradiť ich môžete nenasýtenými tukmi, na ktoré sú bohaté najmä ryby, orechy a rastlinné oleje. Vyhnúť by ste sa mali aj fajčeniu a konzumácii alkoholu.

Pri otázke vyváženej stravy je dobré vedieť, čo znižuje cholesterol v krvi. Do jedálnička preto zaraďte aj potraviny, ktoré pozitívne vplávajú na hladinu cholesterolu. Potraviny na zníženie cholesterolu v krvi tvorí predovšetkým ovocie, zelenina, strukoviny a už spomínané ryby a orechy. Sem patria predovšetkým jablká, hrušky, brokolica, mrkva, špenát, avokádo, ale aj fazuľa, cícer, mandľové a lieskové orechy.

Vhodné je, zaradiť do stravy aj výživové doplnky, ktoré pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu a chrániť cievny systém. Medzi takéto produkty patrí aj Masticha vena, ktorá okrem vplyvu na cholesterol podporuje aj imunitný systém a trávenie.

Pozor na stres

Cholesterol strava upraví, no jeho správnu hladinu môžete podporiť aj inak. Znižovať túto hladinu v krvi pomáha aj fyzická aktivita. Cieľom by malo byť minimálne 30 minút stredne intenzívnej fyzickej aktivity denne. Môže ísť o prechádzku, beh, jazdu na bicykli či plávanie. Vyhnúť by ste sa mali aj stresu, ktorý rovnako môže viesť k zvýšeniu hladiny cholesterolu. Nájdite si preto čas na relax a oddych.

Je dôležité si uvedomiť, že vyvážená strava a zdravý životný štýl sú kľúčové pre udržanie správnej hladiny cholesterolu. Zabúdať by ste však nemali ani na pravidelné preventívne prehliadky.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek