DomůBývanieAko si vybrať koberec do obývačky?

Ako si vybrať koberec do obývačky?

-

Obývacia izba je miesto, kde sa členovia rodiny stretávajú, aby spolu mohli tráviť čas. Je tak dôležité vytvoriť priestor, v ktorom sa budete nielen cítiť pohodlne, ale tiež bude na hranie či dlhé debaty prispôsobený. Výber správneho koberca je v tomto prípade kľúčový – deti sa totiž často hrajú na zemi a mnohí ľudia na zemi i radi sedia, napríklad pri pozeraní televízie. Ako teda vybrať do obývačky ten najlepší koberec?

Dôležitá je odolnosť

Vzhľadom k tomu, že obývačka je veľmi frekventovanou izbou, koberec https://krasnekoberce.sk/koberce/do-obyvacky v nej by mal byť odolný. Aby ste zaistili, že váš koberec bude odolávať opotrebovaniu každodenného rodinného života, hľadajte kvalitný koberec s dobrou zárukou. Pri nákupe tiež otestujte kvalitu výrobku ohnutím kúsku koberca smerom dozadu. Ak uvidíte podklad, ide o menej kvalitný koberec s nízkou hustotou, ktorý sa rýchlejšie rozdrví. Odolnosť koberca sa meria podľa plošnej hmotnosti, skrútenia chumáčov a hustoty. Samozrejme platí, že čím vyššie čísla, tým je koberec kvalitnejší.

Zvoľte si kvalitný materiál

Druh vlákna, a teda materiálu, ktorý si vyberiete, ovplyvňuje vzhľad aj odolnosť koberca. Najodolnejším a najpopulárnejším kobercovým vláknom je nylon. Triextra je zase pomerne nový typ materiálu, ktorý je čiastočne vyrobený z kukuričného cukru. Má vynikajúce vlastnosti a je tiež odolný, avšak rozhodne nevydrží tak dlho ako nylon.

Ďalším typom materiálu je polyester, tiež známy ako PET. Polyesterové koberce sú síce mäkké ale ťažko sa čistia a nevydržia tak dlho ako iné možnosti. Nie je preto ideálny na miesta, kde sa denne zdržiava veľké množstvo ľudí. Ak máte veľkú rodinu alebo skutočne frekventovanú obývačku, vyskúšajte olefín. Je lacný a odoláva vyblednutiu, škvrnám i plesniam.

Vyberte si štýl a farbu, ktorá zapadá do konceptu

Štýl koberca môže zmeniť vzhľad celej obývacej izby. Vybrať si môžete z hladkých, pletených alebo tkaných kobercov, pričom každý z nich dodáva izbe inú atmosféru. Samozrejme, druh spracovania priamo úmerne súvisí aj so samotnou odolnosťou koberca. Základom však je vybrať si koberec v rovnakom štýle, v akom je zariadená vaša obývačka.

Rovnako dôležitý je aj výber farby. Aj keď ide o subjektívne rozhodnutie, farba by opäť mala ladiť s atmosférou a štýlom miestnosti. Napríklad boho obývačky vyzerajú skvele, keď sa držíte hnedých, sivých a bielych alebo krémových odtieňov. Farba koberca však závisí aj od využitia miestnosti, množstva prirodzeného svetla v miestnosti, prípadne aj od farby vašich domácich miláčikov. Vybrať si koberec v rovnakom odtieni ako je farba vašej mačky alebo psa niekedy môže byť výhodou. Pri výbere farby myslite na to, že neutrálne farby, vrátane béžovej a šedej, nikdy nevyjdú z módy. Teplé farby, ako je béžová alebo červená, zase vytvárajú útulnú atmosféru a ľahšie skryjú škvrny.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek