DomůPre ŽenyChrobáčik z ústavu vám úplne zmení život, hovorí pestúnka, ktorá sa stará...

Chrobáčik z ústavu vám úplne zmení život, hovorí pestúnka, ktorá sa stará o chlapca s Downovým syndrómom.

-

V Česku stále chýbajú pestúni. Vyše 6 000 detí, ktoré nemôžu vychovávať ich vlastných rodičov, preto vyrastá v ústavoch. Naozajstný domov a šťastné detstvo im pritom môže priniesť práve pestúnska starostlivosť. Štát sa pestúnom navyše nie je tak zložité ani zdĺhavé, ako si mnoho ľudí myslí. Stačia na to štyri základné kroky – a príbehy detí i pestúnov dosvedčujú, že to rozhodne stojí za to.

Podľa 94 % ľudí je pre deti lepšie vyrastať v pestúnskej rodine ako v ústave. Prieskum hlavného mesta Prahy dokonca ukázal, že každý štvrtý Čech uvažuje o tom, že prijme dieťa do pestúnskej starostlivosti.

„Mnoho ľudí má ale strach, že stať sa pestúnom je zložitý či nepríjemný proces. V skutočnosti to ale nie je nijako náročné – akonáhle sa rozhodnete naozaj prijať dieťa do pestúnskej výchovy, máte už to najťažšie za sebou,“ vysvetľuje Milena Johnová, radní hl. m. Prahy pre sociálnu politiku a zdravotníctvo.

Aké sú teda štyri kroky k pestúnskej starostlivosti?

Všetko si dobre premyslite
Stať sa pestúnom je veľké a dôležité rozhodnutie, ktoré vám poriadne zmení život. A nielen vám – aj dieťaťu, ktorému poskytnete domov. Preto si všetko najskôr poriadne rozmyslite a preberte sa svojimi najbližšími. Dôležité je nielen rozmyslieť si, či chcete do pestúnskej starostlivosti vôbec ísť, ale aj akému dieťaťu by ste chceli svoju lásku a pozornosť venovať.

„V tomto ohľade sú najhoršie predsudky. To, že dieťa pochádza zo sociálne slabšej rodiny alebo nejakej etnickej menšiny, ale predsa vôbec neznamená, že by nemalo mať dobrú budúcnosť,“ myslí si pán S., ktorý vychováva dvoch rómskych chlapčekov.

Podajte žiadosť na mestskom úrade
Nemusíte sa obávať, že budete tráviť hodiny v radoch na úradoch. Stačí zájsť na oddelenie sociálno-právnej ochrany detí na úrade mestskej časti, kde máte trvalé bydlisko. Tu vyplníte žiadosť, príslušné dotazníky a doložíte potrebné dokumenty ako je napríklad lekárske vyšetrenie a tým je celý proces začatý. Domov vás potom príde navštíviť sociálna pracovníčka, ktorá vás s oblasťou pestúnskej starostlivosti bližšie zoznámi a tiež sa pozrie, v akom prostredí bude dievčatko alebo chlapček žiť.

„Detí v detských domovoch je veľa. Pritom je množstvo osamelých ľudí, ktorí majú možnosť im svoju lásku venovať. Chrobáčik, ktorého si k sebe vezmete z ústavu vám úplne zmení život a naštartuje jeho nový zmysel,“ komentuje pani M., ktorá vychováva malého chlapca s Downovým syndrómom.

Poriadne sa na pestúnstvo pripravte
Vychovávať dieťa je veľká výzva a nesmierna zodpovednosť. Záujemcovia o pestúnstvo preto dostávajú všetku nutnú pomoc, aby túto dôležitú úlohu zvládli na jedničku. Čaká vás preto niekoľko prednášok, seminárov a diskusií, ktorým sa súhrnne hovorí príprava na prijatie dieťaťa do rodiny. Odborníci Vám poskytnú aj individuálne konzultácie, budete hovoriť s psychológom, váš zdravotný stav skontroluje posudzujúci lekár. Potom už budete úplne pripravení na to, aby ste prijali dieťa do pestúnskej starostlivosti a do svojho života. Nemusíte sa ale báť, že by ste boli odvtedy na všetko sami – pestúni majú svoju sprevádzajúcu organizáciu, kde majú možnosť sa kedykoľvek obrátiť na odborníkov, ktorí im pomôžu riešiť vzniknuté problémy.

„Každý deň sa učím niečo nové. Je to nekončiaca cesta, ktorá je občas tŕnistá, ale rozhodne stojí za to,“ hovorí k tomu pani S., ktorá s manželom prijala do osvojenia chlapčeka a potom ešte ďalšie tri deti do pestúnskej starostlivosti.

Očakávajte telefón, ale zostaňte trpezliví
Akonáhle prejdete všetkými prednáškami, krajský úrad alebo Magistrát hl. m. Prahy vyhodnotia všetky podklady z procesu odborného posúdenia a rozhodne o vašom zaradení do príslušnej evidencie. Potom niektorých záujemcov čaká posledná skúška – skúška trpezlivosti. Iní záujemcovia sú naopak ohľadom možnosti prevzatia dieťaťa do starostlivosti oslovení hneď po zaradení. Všetko záleží najmä na predstavách a možnostiach žiadateľov, aké deti sú pripravení prijať do starostlivosti, či práve takéto deti ich pomoc potrebujú. Verte ale tomu, že akonáhle dôjde k tomu, že budete vytipovaní ako vhodní náhradní rodičia pre konkrétne deti, váš život sa rozžiari na nepoznanie. Najprv sa s dieťaťom stretnete, potom bude nasledovať niekoľko návštev, aby ste sa bližšie zoznámili a zvykli si na seba. To všetko ale uplynie ako voda a čoskoro už budete tvoriť jednu šťastnú pestúnsku rodinu.

„Pestúnstvo je nádherné. Pokiaľ má niekto možnosť a silu zmeniť detský život k lepšiemu, mal by to podľa mňa urobiť. Deti všetko úsilie a starostlivosť vracajú svojou bezhraničnou láskou. A aj keď to niekedy nemusí byť úplne jednoduché, prídu okamihy, kedy vás dieťa objíme a vám dôjde, že je vďaka vám šťastné. A potom ste zákonite šťastní aj vy,“ uzatvára pani G., ktorá vychováva malé dvojčatá.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek