DomůSprávyZavretie škôl je posledná možnosť, nedá sa ale úplne vylúčiť, vyjadril sa...

Zavretie škôl je posledná možnosť, nedá sa ale úplne vylúčiť, vyjadril sa Gazdík

-

„Snahou našej koalície a mňa osobne bude brániť tomu (uzavretiu škôl) čo najviac, snažiť sa, aby školy boli skutočne až tie posledné, ktoré sa budú zatvárať, až po podnikoch, priemysle a všetkým ostatným,“

Zatvorenie škôl kvôli epidémii covidu-19 bude pre nastupujúcu vládu Spolu a Pirátov so STAN v prípade nutnosti obmedzenia kontaktov medzi ľuďmi až na poslednom mieste, nedá sa ale vylúčiť.

V relácii Benešovský Impuls to v utorok povedal kandidát na ministra školstva Petr Gazdík. Či sa tento rok predĺžia vianočné prázdniny, je podľa neho zatiaľ nejasné. Zopakoval, že o tom chce rokovať s ministrom školstva v demisii Robertom Plagom.

„Snahou našej koalície a mňa osobne bude brániť tomu (uzavretiu škôl) čo najviac, snažiť sa, aby školy boli skutočne až tie posledné, ktoré sa budú zatvárať, až po podnikoch, priemysle a všetkým ostatným,“ uviedol Gazdík. „Snáď tá epidémia bude v najbližších dňoch kulminovať a situácia sa následne bude zlepšovať. Ale to, že sa to bude opakovať, že s covidom tu budeme žiť aj budúce roky a že musíme byť pripravení napríklad do dištančnej výučby prejsť, to je možné,“ povedal.

V utorok pribudlo 21 973 prípadov covidu. Je to piaty najvyšší nárast od začiatku epidémie

Gazdík dodal, že zatiaľ nie je jasné, či sa kvôli epidemickej situácii tento rok predĺžia vianočné prázdniny. Zopakoval, že o tom chce ešte rokovať s končiacim ministrom Plagom, ktorý sa k návrhu postavil skôr odmietavo. Podľa Gazdíka išlo o návrh epidemiológov, podľa ktorých by sa žiaci pred prázdninami tiež mali otestovať, aby potom cez Vianoce nerozniesli nákazu medzi široké príbuzenstvo. Zároveň odborníci upozorňujú na to, že na potvrdenie pozitívnych antigénnych testov metódou PCR by bolo treba viac času, povedal Gazdík.

Celá obrazovka
Podľa návrhu opatrení novo vznikajúcej vlády by kvôli výraznému zhoršeniu epidémie mali vianočné prázdniny začať od pondelka 20. decembra. Harmonogram tohto školského roka počíta s prázdninami od štvrtka 23. decembra. Deti sa majú do lavíc vrátiť 3. januára.

Plaga v reakcii na to uviedol, že predĺženie prázdnin by nedávalo zmysel bez súčasného obmedzenia napríklad aj prevádzky podnikov. Gazdík potom povedal, že by to s ním chcel do konca týždňa objasniť, aby rodičia vedeli, s čím môžu počítať. Nie je totiž jasné, či nová vláda nastúpi ešte pred Vianocami, alebo nie.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek