DomůSprávyNový crossover Kia: zhmotnená vízia mobility budúcnosti

Nový crossover Kia: zhmotnená vízia mobility budúcnosti

-

Vo všetkých smeroch prelomový. Tak je možné popísať nový model EV6. Elektromobil Kia je od začiatku navrhovaný s elektrickým pohonom, čo mu pomáha prekonať jazdné vlastnosti a možnosti súčasných elektrických vozidiel. Zároveň ide o prvé zhmotnenie novej stratégie značky a vízie budúcej trvalo udržateľnej mobility.

Stredobodom novej designovej filozofie nazvanej „Spojené protiklady“ je inšpirácia kontrasty typickými pre prírodu i samotné ľudstvo. Cieľom novinky je svojimi výraznými štylistickými prvkami a plastickými tvarmi vzbudzovať na prvý pohľad pozitívne emócie a evokovať prirodzenú silu. Dizajnérom EV6 sa to skutočne podarilo. Na prvý pohľad vozidlo upúta napríklad prepracovanou „tigriou maskou“, ktorej modernú digitálnu podobu dotvárajú svetlá denného svietenia. Z boku potom auto prekvapí aerodynamickou siluetou s krivkou ubiehajúcou pozdĺž spodnej časti dverí, ktorá sa následne stáča nahor k blatníkom zadných kolies a opticky tak predlžuje celkový profil.

Exteriér každého vozidla je to, čo má zaujať na prvý pohľad, ale väčšinu času trávime vo vnútri. Nová filozofia sa preto naplno prejavuje aj v interiéri. Tomu dominuje zakrivená obrazovka systému palubného infotainmentu, ktorá v kombinácii s minimalistickou prístrojovou doskou a chýbajúcim centrálnym tunelom poskytuje cestujúcim pocit slobody. Plochá podlaha potom ponúka dostatok miesta nielen pasažierom na predných sedadlách, ale nohy si pohodlne natiahnu aj tí vzadu.

Návrhári sa však vyhrali aj s takými detailmi, ako je použitie materiálov vyrobených udržateľným spôsobom. Napríklad čalúnenie môžete mať z vegánskej kože alebo látky, ktorá je rovnako ako podlahové koberce vyrobená z recyklovaných plastov.

Kia EV6 však nie je iba o pôsobivom dizajne, ale samozrejme aj o jazdných schopnostiach. Záujemcovia o nový elektromobil si môžu vybrať z dvoch veľkostí akumulátorov a náhonu buď na jednu, alebo obe nápravy. Pri variante s predĺženým dojazdom a pohonom zadných kolies sa môžete tešiť na dojazd až 528 kilometrov.

Z pokročilých technológií potom stojí za zmienku napríklad riešenie ultrarýchleho dobíjania z 10 na 80 percent kapacity už za 18 minút. A zabudnúť nemožno ani na celú armádu pokročilých asistenčných systémov, ktoré strážia jazdu v pruhoch, okolitú prevádzku alebo možný mikrospánok vodiča. Pomyselnou čerešničkou na torte je diaľkovo ovládaný inteligentný parkovací asistent, ktorý za vás zaparkuje priečne aj pozdĺžne, a pritom ani nemusíte sedieť vo vozidle.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek