DomůRady a NávodySpíte vedľa drevorubača? Ako chrápanie ovplyvňuje život(y) a čím môže byť nebezpečné

Spíte vedľa drevorubača? Ako chrápanie ovplyvňuje život(y) a čím môže byť nebezpečné

-

V lepšom prípade oddelené lôžka, v horšom partnerská kríza. Aj tam môže viesť neúmerné chrápanie jedného z partnerov. Prečo chrápeme a kedy situácia začína byť nebezpečná nielen pre vzťah samotný?
Možno to poznáte z vlastnej skúsenosti. Ďalšia bezsenná noc za vami a dlhý, únavný deň pred vami. Nemôže za to ani neskorý odchod do postele, ani nespavosť. Príčinou únavy je váš partner. Bohužiaľ nie v súvislosti s milostnými záležitosťami. Bohužiaľ v súvislosti s chrápaním.

Radí sa do kategórie spánkových porúch

Extrémne hlučné dýchanie, chrápanie, sa radí do kategórie spánkových porúch. Nejde o nič výnimočné a bojuje s ním mnoho mužov i žien. Týka sa prakticky všetkých vekových kategórií, deti nevynímajúc, napriek tomu najčastejšie býva spájané s mužmi. Ide o pomerne rozšírenú vec, ktorej závažnosť a zdravotné dôsledky sa môžu líšiť. Chrápanie môže byť len ľahké a príležitostné, môže však byť aj príznakom závažnej poruchy dýchania, ktorá so spánkom úzko súvisí.

Odhaduje sa, že chrápe okolo 40 % mužov a 24 % žien. Nezanedbateľné percento sa vyskytuje aj u detí.
Existujú rizikové faktory

Chrápanie všeobecne je spôsobené vibráciami tkanív v blízkosti dýchacích ciest v zadnej časti krku. Počas spánku sa svaly uvoľňujú, dýchacie cesty zužujú, a ako sa nadýchujeme a vydychujeme, prúdiaci vzduch spôsobuje chvenie tkaniva a vydávanie typického „drevorubeckého“ zvuku. Niektorí ľudia bývajú na chrápanie náchylnejší, často v súvislosti s veľkosťou a tvarom svalov na krku.

Chrápanie sa môže horšiť vekom (starnutie spôsobuje ochabovanie krčných svalov). Ďalším z rizikových faktorov je pohlavie (muži chrápu častejšie vďaka užšiemu hrdlu), alkohol (neprimerane uvoľňuje svaly), nadváha či obezita (tuk sa usadzuje v oblasti hrdla a sťažuje dýchanie), užívanie niektorých liekov (najčastejšie sedatív), rôzne čeľustné anomálie, choroby horných dýchacích ciest, fajčenie (výraznejšia tvorba a posun hlienu) a ďalšie.
Keď v spánku prestávate dýchať

Chrápanie je nepochybne nepríjemná záležitosť, ktorá môže viesť až k značným partnerským nezhodám a sociálnym problémom (veľmi nemilé je napríklad počas služobných ciest a cestovania všeobecne). V niektorých prípadoch môže ísť navyše o predzvesť závažnejšieho zdravotného problému – syndrómu spánkového apnoe.

Spánková apnoe je stav, kedy sa dýchanie počas spánku opakovane na určitú dobu zastaví, pričom jednotlivé epizódy trvajú minimálne 10 sekúnd. Za patologickú hranicu je určená frekvencia 5 až 10 apnoí za hodinu. Pri dlhšej apnoe môže klesnúť pomer nasýtenia krvi kyslíkom až na 70%, čo v konečnom dôsledku poškodzuje nervové spojenia aj samotné bunky. Najbežnejší typ poruchy sa nazýva obštrukčná spánková apnoe (OSA).

Návšteva lekára je namieste, keď…

Pokiaľ „len“ chrápete a ste schopní s problémom bez zásadných komplikácií fungovať, nie je potrebné stav akútne riešiť. Ak však pozorujete v dôsledku chrápania a všeobecne menej kvalitného spánku nasledujúce príznaky, zvážte návštevu odborníka:

počas dňa cítite neprimeranú ospalosť aj v prípade, že ste na počet hodín spali dostatočne dlho
ráno vás bolí hlava a necítite sa oddýchnutí ani bezprostredne po prebudení
v noci sa občas prebudíte a ste zmätení
vaša pozornosť, koncentrácia a pamäť sa menia k horšiemu
zaznamenávate (váš partner u vás zaznamenáva) dýchacie pauzy počas spánku
Kadiaľ vedie cesta von

Ak sa rozhodnete pre návštevu odborníka, obvykle vám riešenie ponúkne. Niekedy môže ísť len o odporúčanie k zmene životného štýlu, inokedy o odporúčanie ďalších vyšetrení a návrh operácie (plastika nosnej prepážky, zákroky v oblasti mäkkého poschodia, prípadne posunutie koreňa jazyka). Riešenie je celý rad, dôležité je však zistiť primárnu príčinu; v tejto súvislosti môžete stráviť noc v spánkovom laboratóriu.

Ak vás trápi chrápanie, pred návštevou odborníka môžete skúsiť aj niektorý z nasledujúcich krokov:

zmeňte životný štýl a schudnite
ak to nevyžaduje priamo váš zdravotný stav, vyvarujte sa pred spaním užívania niektorých liekov (predovšetkým sedatív a antihistaminík)
nepite alkohol a nekonzumujte ťažké jedlá aspoň 3 hodiny pred odchodom do postele
dodržujte prísnu spánkovú hygienu
pokiaľ to ide, spite radšej na boku

Mohlo by Vás zajímat

PR článek