DomůRady a NávodyTIP od 123jobs.sk: Ako si nájsť prácu vo vyššom veku

TIP od 123jobs.sk: Ako si nájsť prácu vo vyššom veku

-

Prácu hľadajú nie len absolventi škôl ale aj starší ľudia. Ak vám chýba pár rokov do dôchodku a zostali ste zrazu bez práce nemusíte zostávať v evidencii na Úrade práce ale môžete si nájsť prácu. Aj keď sa môže zdať, že inzercia práce zadarmo starším ľuďom nepraje nie je ťažké nájsť si vhodnú prácu. Ako na hľadanie práce?

Pripravte sa

Popri tom ako hľadáte prácu si pripravte aj aktuálny životopis. Ak ste boli v predchádzajúcej práci dlhé roky istotne ste ho neaktualizovali. Je na čase ho obnoviť. Doplňte do neho zručnosti a skúsenosti, ktoré ste získali. Ak ste absolvovali kurzy pripíšte ich tam.

Moderné technológie

V dnešnej dobe sa už takmer všetko dá vybaviť cez počítač a internet. Pokiaľ s ním nemáte skúsenosti mali by ste na tom aspoň trochu popracovať. Zriadenie e-mailovej adresy, prostredníctvom ktorej budete môcť komunikovať s budúcim zamestnávateľom je minimum, ktoré by ste mali zvládnuť.

Životopis a aj motivačný list si môžete napísať na počítači v textovom editore. Pripravte sa aj na možnosť pracovného pohovoru online. Aj keď si pracovná pozícia o ktorú sa uchádzate nevyžaduje žiadne počítačové znalosti dokážete tak zamestnávateľovi, že do starého železa určite nepatríte a viete držať krok s dobou.

Finančné ohodnotenie

Keďže máte dostatok pracovných skúseností isto očakávate primerané finančné ohodnotenie. Skúste sa ale vžiť do úlohy zamestnávateľa, ktorý zamestnáva človeka, ktorého nepozná. Ponúkaný plat môže byť z toho dôvodu nižší ako očakávate. Toto vás ale nemusí odradiť.

Pre tento prípad si pripravte argumenty, ktorými môžete svoju požiadavku na vyšší plat obhájiť. Vaše skúsenosti, zručnosti, vernosť (ak ste pracovali roky u jedného zamestnávateľa), ochota učiť sa novým veciam, zvládanie problémov, a veľa ďalšieho sú dôvody, ktorými si vyšší plat môžete obhájiť.

Druhý spôsob riešenie tohto problému môže byť zvýšenie platu ak sa zamestnávateľovi osvedčíte. Najlepšie ho o svojich schopnostiach presvedčíte ak vidí ako pracujete.

Rada na záver

V životopise sa nemusíte zameriavať na každú pracovnú pozíciu, ktorú ste vykonávali. Zamerajte sa na posledných 10 – 15 rokov a na pracovne pozície, ktoré súvisia s pozíciou o ktorú sa uchádzate.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek