DomůBývanieSprchovací kút nie je určený len malým kúpeľniam

Sprchovací kút nie je určený len malým kúpeľniam

-

Sprchovací kút býva vnímaný ako núdzové riešenie hodiace sa iba do malých kúpeľní. To je však holý nezmysel. Často ho ako jedinú možnosť volia aj majitelia priestranných kúpeľní. Sprchovanie sa zmenilo na luxusný zážitok a oproti kúpeľom vo vani má veľa výhod!

Tvar podľa ľubovôle!

Napriek zaužívanému označeniu už sprchové kúty nie sú záležitosťou len rohov miestností. Tvarovo sa fantázii medze nekladú. Obvykle býva na vybudovanie sprchového kúta využitá jedna alebo dve pevné steny, prípadne sú sprchy umiestňované do niky, ale výnimočné nie je ani umiestnenie v priestore. Pôdorys máva najčastejšie tvar štvorca, obdĺžnika, kruhové výseče a vo voľnom priestore môže mať podobu dokonca aj kompletného kruhu. V situáciách, kedy vás nijako neobmedzuje priestor ani financie, nastúpi riešenie šité na mieru.

Elegantné a zároveň praktické

S tvarom sprchového kúta ide ruka v ruke aj typ dverí. Klasikou sú dvere posuvné, ale veľmi elegantne vyzerajú aj dvere pivotové, zalamovacie, jednokrídlové či dvojkrídlové. Odporúčame vyhnúť sa plastom, a to ako pri ráme, tak pri výplni. Ďaleko vzdušnejším dojmom pôsobí kovový rám so sklenenou výplňou. Tá môže byť vyrobená z číreho alebo textúrovaného skla. Nemusíte sa báť, že by ste ju poškodili alebo sa o ňu poranili, je veľmi odolná. Veľkej obľube sa teší aj bezrámové riešenie sprchovacieho kúta – v tomto prípade je bariéra medzi sprchujúcim sa a okolím takmer neviditeľná.

Veľmi obľúbené sú aj neuzavreté sprchové kúty, takzvané walk-in, ktoré nie sú z jednej či dvoch strán ohraničené vôbec. Miestnosť opticky zväčšujú a dodávajú jej atraktívny nádych. Ich údržba je veľmi jednoduchá, pretože steny sú opatrené špeciálnou povrchovou úpravou, vďaka ktorej sa na nich neusadzuje vodný kameň.

Myslite na budúcnosť: bezbariérový vstup

Obrovskou výhodou sprchovacieho kúta oproti vani je to, že môže byť kompletne bezbariérový, a teda pohodlný a bezpečný pre všetky vekové kategórie. Víťazí najmä u starších ľudí au ľudí so zníženou mobilitou. Preliezanie okraja vane je v týchto situáciách neriešiteľným problémom. Ideálny je teda sprchovací kút bez vaničky, kedy odvod vody zaisťujú podlahové vpusty, žľaby či rohové odtoky. Toto riešenie je vhodné pre akúkoľvek veľkosť a tvar sprchovacieho kúta, pôsobí čisto a nemá vysoké nároky na údržbu.

Bezbariérový vstup môžete zaistiť aj v prípade, že preferujete klasickú sprchovú vaničku so sifónom. Moderné produkty tohto typu znižujú svoju výšku a existujú aj prevedenia takzvane zápustné, teda v rovine s podlahou.

Sprcha vo dvoch? Nie je problém!

Dostatok miesta vo vnútri sprchovacieho kúta je jedným z predpokladov komfortu, ktorý môže ponúkať. Pokiaľ vám to dispozície kúpeľne umožňujú, rozhodne vyberajte z tých väčších modelov. Tie bývajú obdĺžnikové, najčastejšie o veľkosti 150 × 90 cm alebo 160 × 100 cm. Bez problémov tak poskytujú priestor pre zamilovanú dvojicu alebo pre všetky tri ratolesti, ktoré sa práve vrátili z ihriska.

Oáza relaxu a pohodlia

Kúpeľ vo vani je synonymom dokonalého relaxu. V sprche ho ale môžete zažiť tiež. Moderné sprchové hlavice či panely ponúknu jarný dáždik aj prietrž mračien a hydromasážne boxy starostlivosti rôznym partiám tela. Prúdy vody v rôznej intenzite môžu vychádzať z boku a zhora, ale aj z podlahy zo špeciálnych trysiek určených na masáž chodidiel. Sprchu je možné obohatiť aj o hru svetiel a tóny hudby. Pri tom všetkom nemusíte stáť. Kút je možné doplniť o sedadlo, v prípade zníženej pohyblivosti aj o ďalšie vyslovene bezpečnostné prvky – madlá a pod.


Výber prochovéko kúta je niekedy zložité. Radi vám poradíme, v kategórii sprchovacie kúty máme širokú ponuku.


Mohlo by Vás zajímat

PR článek