DomůBývanieAko má vyzerať jednoduchý multifunkčný nábytok

Ako má vyzerať jednoduchý multifunkčný nábytok

-

Ak by ste chceli zistiť, aké kúsky oblečenia zaručene nesmú chýbať vo vašom šatníku, našli by ste na túto tému veľa zaujímavých článkov a tipov. Premýšľali ste ale niekedy nad tým, ako je to v interiéri? Ktoré kúsky nábytku sú všestranné, jednoduché a súčasne vás neomrzia ani po rokoch?

V malom byte musí byť človek skutočne kreatívny. Čím menší priestor, tým dôkladnejšie by malo byť jeho plánovanie. Na každom detaile totiž záleží. Najlepším riešením je odovzdať návrh interiéru do rúk odborníka. Dobrý interiérový dizajnér dokáže pomocou nábytku na mieru pretvoriť aj stiesnenú garsónku na trojizbový byt… takmer. Aj keď vám byt nenafúkne, nájde miesta, ktoré by ste inak nevyužili, a to spôsobom, na aký by ste pravdepodobne sami neprišli.

Pokiaľ je vaším cieľom priestor kedykoľvek preusporiadať alebo rozšíriť, sústreďte sa na ľahký mobilný alebo flexibilný nábytok. Hľadajte kúsky, ktoré na pár (jednoduchých) klikov zmenšíte na minimálnu veľkosť a odpracete z dohľadu. Niektoré sa len sklopia, iné štosujú, niektoré sú múdro ukryté vo svojom staršom bratovi. Nábytok s kolieskami zase môžete podľa potreby presunúť na stranu a získať tak viac miesta na návštevu alebo hodinu tanca. Multifunkčný nábytok si ale vôbec nemusíme predstavovať iba ako niečo, čo sa zloží, zmení svoj tvar a je z neho niečo úplne iné. Existujú tiež úplne „normálne“ kúsky, ktoré ale pri troche predstavivosti môžete využívať na viacero účelov. Ktoré sú to?

Jedným z takýchto kúskov je štokrlík alebo jednoducho stolička bez operadla. Najlepšie hranatá a z masívneho dreva. Takú stoličku zasuniete pod akýkoľvek stôl, zmestí sa do každého rohu. Môžete na ňu usadiť hostí pri stole, poslúži ako príručný stolík pri gauči alebo ako stojan na kvetináč. S jej pomocou dosiahnete aj do tých najvyššie položených skriniek. Ďalším kandidátom je príručný (servírovací) stolík na kolieskach. Niektoré je možné zasunúť pod kuchynskú linku, cieľom iných je naopak pracovnú plochu zväčšiť (sú vyššie a držadlá majú situované nižšie pod vrchnou časťou pracovnej dosky). Jeho úsporná veľkosť, praktické police, háčiky a predovšetkým šikovné kolieska z neho robia multifunkčného pomocníka nielen do kuchyne.

Spoľahlivými chameleónmi sú menšie alebo väčšie taburety, lavice a konferenčné stolíky s úložným priestorom vo vnútri. Systémy otvárania sú rôzne, je fajn, keď sa pri konferenčnom stolíku dostanete dovnútra bez toho, aby ste museli z jeho vrchnej dosky odkladať všetky rozložené veci. Taburety alebo lavice, ktoré plánujete často presúvať, nenaplňte ťažkými vecami, inak sa ich multifunkčnosť nadobro stratí (zavareninovým pohárom bude lepšie v špajze na poličke). Variabilné sú aj drevené debničky z masívneho dreva, ktoré je možné využiť na niekoľko spôsobov. Uložené na zemi alebo na nábytku skryjú vaše drobnosti, namontované na stene vytvoria netradičnú knižnicu. Keď vás omrzí, pridáte k nim nožičky a máte nočný stolík. Možností je skutočne množstvo.

Skôr, než sa rozhodnete vyplniť všetky steny vstavanými šatníkovými skriňami, skúste na chvíľu porozmýšľať, či to v niektorej izbe neskúsiť predsa len trochu inak. Všetky tvarovo jednoduché a kompatibilné kusy nábytku sú totiž ako stavebnice. Rýchlo a bezbolestne sa prispôsobí všetkým interiérovým zmenám a náladám. Ich kúzlo sa ukrýva práve v ich jednoduchosti a všestrannosti. Možno nie sú ikonické, ale budú vždy a za každých okolností nadčasové. A to sa predsa počíta.

Vyklápací stolík v študentskej izbe
Kto povedal, že v malom dome sa nemôžete realizovať? Splňte si svoj sen o vlastnom štúdiu, kde môžete byť sami sebou, keď nikto nie je doma. S výklopným stolíkom a dômyselne ukrytými pomôckami bude váš umelecký ateliér okamžite skrytý pred všetkými zvedavcami a zároveň budete mať poriadok v byte neustále pod kontrolou.
Pokiaľ výrobca ponúka modulárny nábytok, patrí obvykle k tým najpredávanejším. Poznáte ho podľa toho, že ani po rokoch ho predajca neprestal ponúkať. Naopak. Neustále hľadá nové možnosti, ako ho vylepšiť, aby manipulácia s ním bola stále jednoduchšia a aby vyhovoval aktuálnym trendom. Takým je aj modulárny úložný systém IVAR, ktorý môžete podľa potreby obmieňať alebo rozširovať a pridať ďalšie police, skrinky alebo dokonca sklápací stôl. Predáva IKEA.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek