DomůRady a NávodyAko vybrať funkčné a štýlové zimné topánky

Ako vybrať funkčné a štýlové zimné topánky

-

Či už nás tento rok čaká zasnežená zima alebo suchá a mrazivá, výber topánok nepodceňujte. Vo vhodnej obuvi sa môžete venovať každodenným aktivitám bez toho, aby vás otravovala nepríjemná vlhkosť a chlad od nôh. Pri kúpe topánok na zimu sa preto oplatí využiť niekoľko užitočných tipov, ktoré vám pomôžu s výberom.

Podľa čoho vybrať zimné topánky

Ponuka najnovších štýlových topánok je obrovská. Aktuálne módne trendy však nemusia byť vždy tou najlepšou voľbou. Pred tým, ako si vyberiete konkrétny model, skúste si zodpovedať na otázku, ako intenzívne budete obuv počas zimy využívať.

Ak nastúpite do auta pri dome a vystúpite v garáži na pracovisku, nároky na zimné topánky sú nižšie. Opačným prípadom je, ak sa väčšinu dňa pohybujete pešo. Počas zimy na vás čaká množstvo čľapkaníc, ľadom pokrytých chodníkov a posolených ciest. Na týchto povrchoch je obuv vystavená mnohých skúškam, ktorým bude musieť odolať. Nemala by premoknúť a už vôbec nie rozlepiť sa či roztiahnuť.

Pohodlie pre chodidlá

Aktívni chodci by mali tiež uprednostniť modely, ktoré dostatočne fixujú nohu, čím zvyšujú bezpečnosť aj pohodlie pri chôdzi. Pri výbere sa preto sústreďte na funkčnosť topánok. Cenu kvalitných topánok vám pomôže znížiť zľavový kód.

Skontrolujte tiež nepremokavosť materiálov, zimné topánky by mali mať navyše protišmykovú, členitú podrážku. Tá vám pomôže udržať na ľade a šmykľavom povrchu rovnováhu, čo vás ochráni pred nepríjemným pádom. Všímajte si pritom aj jej hrúbku. Hrubá podrážka vám zabezpečí lepšiu tepelnú izoláciu. Footshop zľavový kód platí aj na zimné topánky s členitou podrážkou, ktorá sa postará vaše pohodlie.

Nemenej dôležitý faktor je vnútorná výstelka topánok. Väčšina zimnej obuvi je vybavená teplučkou kožušinkou či iným materiálom, ktorý zahreje a je príjemný na nosenie. Aby vám pomohli na mrazivých potulkách zimou, pre istotu si vždy všimnite informáciu o použitých materiáloch vnútra topánky.

Určenie správnej veľkosti

Pri topánkach na zimu je potrebné vziať do úvahy, že tesnejšia obuv zvyšuje pocit chladu. Pred nákupom online si preto pre istotu zmerajte chodidlo, najlepšie v popoludňajších hodinách. Nohy sú vtedy väčšinou trochu opuchnuté. Nezabudnite, že v chladnom období nosievate aj teplejšie a hrubšie ponožky. Pokojne si ich na meranie obujte. Rozhodne tento proces nepodceňujte. Nesprávna veľkosť topánky môže viesť k bolesti, deformácii chodidla a nestabilne upevnené chodidlo je častým dôvodom úrazov na ľade a šmykľavom snehu.

Zistené hodnoty potom porovnajte s tabuľkou veľkostí, ktorú na nájdete v e-shope. Na zimné topánky je sa odporúča vybrať o 0,5 cm dlhšia stielka oproti dĺžke chodidla, čím sa vyhnete riziku, že vás budú tlačiť.

Vyššia obuv bráni únikom tepla

Býva vám zima na nohy? Možno je to spôsobené nevhodným strihom topánok. Siahnite preto radšej po vyšších modeloch. Okrem toho, že sa vám do nich nedostane zhora voda, menej z nich uniká teplo. Ak majú topánky viazanie, ubezpečte sa, že je dostatočne zaistené proti prenikaniu vlhkosti.

Kvalitný materiál obuvi

Hoci v posledných rokoch je snehových nádielok pomenej, stále si užívame dostatok dažďa a čľapkaníc. Ľadová voda v topánke ohrozuje nielen zdravie, ale dokáže aj pokaziť celý deň. Hľadajte preto zimné topánky z nepremokavého materiálu a stavte, napríklad, na kožu, ekokožu, vhodné sú tiež vodoodpudivé a zároveň priedušné syntetické materiály.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek