DomůRady a NávodyO čo všetko sa stará špedičná firma?

O čo všetko sa stará špedičná firma?

-

Každý už možno počul pojem špeditér, no je trochu zmätený hlavnou činnosťou, ktorú vykonáva. Špeditéra si veľa ľudí mýli s dopravnou spoločnosťou, manažérom distribúcie, dovozcom a vývozcom. Špecializovaná osoba v skutočnosti preberá niektoré z týchto povinností, ale v skutočnosti môže byť špecificky určená ako sprostredkovateľ medzi dopravcom a prepravou. Takže v skutočnosti nevykonáva samotný transfer, ale skôr zabezpečuje, aby sa proces uskutočnil z jedného miesta určenia do druhého – pre import a export.

Čo robí špeditér ?

Medzinárodná preprava musí byť zabezpečená z pohľadu špeditérskej spoločnosti vo všetkých smeroch. Prepravné spoločnosti koordinujú tovar z jednej strany na druhú, pričom hľadajú najvhodnejšiu a nákladovo najefektívnejšiu medzinárodnú prepravu podľa objemu – leteckú, nákladnú, námornú a železničnú.

Každá špedičná spoločnosť má iný počet špeditérov, ktorí sa úzko špecializujú na organizáciu celého procesu. Ide o sprostredkovanie medzi hlavným dopravcom a prepravou, vyjednanie najlepšej ceny, určenie spoľahlivej, ale aj finančne nenáročnej trasy. Samozrejme je dôležité poznať obsah zásielky, aby bolo jasné, či ide o tovar s krátkou trvanlivosťou, či nie je niečo krehké a pod. Až potom je jasné, či niektoré náklady spojené so zabezpečením prepravy môžu byť znížené.

Aké sú hlavné povinnosti špeditéra?

Celý organizačný proces koordinácie nákladu z bodu A do bodu B, vypracovanie presnej a špecifickej dokumentácie, v súlade so všetkými zákonmi a predpismi pre medzinárodný obchod, je v kompetencii špeditérov. Môže to byť pre vás zastrašujúce a ospravedlniteľné, preto je najlepšie dôverovať špecializovanej spoločnosti. My vám prinesieme istotu a pokoj pri riadení zvyšku vášho podnikania.

Tu sú hlavné výhody využívania špedičných služieb. Medzi ich činnosti patria:

Koordinácia medzinárodných zásielok

Sledovanie vnútrozemskej dopravy

Príprava colnej a inej dokumentácie (prepravnej a exportnej) uloženej regulačnými orgánmi v konkrétnych krajinách

Poistenie nákladu a poistné udalosti

Zachovanie nákladového priestoru podľa objemu zásielky

Skladovanie

Hodnotenie a riadenie rizík

Manipulácia s hmotnosťou zásielky

Skladovanie

Vyjednávanie poplatkov za prepravu a medzinárodných platobných metód a ďalšie

Pokiaľ posielate tovar cez špeditéra, nemusíte poznať miestnu legislatívu o dovoze a vývoze tovaru, pretože špeditéri sú neustále školení a informovaní o najnovších aktualizáciách zákonov a nariadení. Pre všetkých zákazníkov je to veľká výhoda – získajú vysokú záruku bezproblémovej prepravy a zníženú pravdepodobnosť solídnych pokút z dôvodu chýbajúcej dokumentácie alebo nesprávnosti z dôvodu nekompetentnosti. Nákladná dopravanákladná preprava sa stále mení, a je potrebné sledovať všetky novinky, ktoré by nás mohli prekvapiť, avšak, na to sme tu my.

Prečo používať špeditérov?

Vzťahy vybudované so špeditérmi poskytujú rýchle a bezpečné riešenie pre prepravu vašej zásielky. Či už ide o zaoceánske lode, železničnú nákladnú dopravu alebo expresný doručovací let, špeditéri nakreslia najkratšiu trasu a dohodnú najlepšiu cenu za daný objem tovaru.

Výberom špedičnej spoločnosti dostanete konkrétnu ponuku a ste zbavení akejkoľvek povinnosti zabezpečiť nákladnú prepravu, najmä vypracovanie špecifickej dokumentácie pre danú krajinu je náročné. Ide o vážnu záťaž, a preto väčšina klientov využíva profesionálne služby špeditérov. Či už patríte do kategórie malých, stredných alebo veľkých firiem a máte minimálny náklad alebo veľký objem, špeditéri vám pomôžu.

Špeditéri sa denne stretávajú s rôznymi problémami a vedia vyriešiť aj tie najzložitejšie úlohy, aby zásielka dorazila včas. V prípade potreby si môžu uplatniť poistenie a dohodnúť primerané finančné poplatky. Najdôležitejšie je, že sú si vedomí predpisov, ktoré sa musia v jednotlivých krajinách dodržiavať. V opačnom prípade nie ste imúnni voči sankciám, privatizácii zásielok a peňažným pokutám, čo môže spôsobiť značné finančné straty.

Ako nájsť spoľahlivého špeditéra pre vaše zásielky?

Nájsť bezpečnú a zodpovednú osobu môže byť ťažké, ale nie až tak, ak si dobre preštudujete rôzne spoločnosti. Keď už poznáte základnú definíciu a konkrétne povinnosti špeditéra, je vhodné sa pozrieť na to, o čom je internetový marketing. Nie nadarmo majú osvedčené podniky web s bohatým obsahom. Môžete tak lepšie spoznať spoločnosť a ich prácu, spoznajte práve nás LOGWAY, my sme tu pre vás.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek