DomůBývanieJe kávovar neoddeliteľnou súčasťou vašej domácnosti? Takto na neho pôsobí tvrdá voda.

Je kávovar neoddeliteľnou súčasťou vašej domácnosti? Takto na neho pôsobí tvrdá voda.

-

Starostlivosť o kávovary je dôležitá, nezabúdajte na ňu a nepodceňujte pravidelnú údržbu a čistenie. Takto na ne pôsobí tvrdá voda.

Výdrž akéhokoľvek nielen kuchynského spotrebiča je priamo závislá na starostlivosti, ktorú spotrebičom poskytnete. Niektoré si vyžadujú nižšiu dávku pozornosti a starostlivosti, medzi nenáročné spotrebiče patria napríklad hriankovače. Iné spotrebiče aj napriek jednoduchému používaniu vyžadujú o niečo zložitejšiu a časovo náročnejšiu starostlivosť.

Medzi kuchynské spotrebiče, ktoré sú síce nenáročné na používanie, no vyžadujú určitú dávku starostlivosti, patria napríklad rýchlovarné kanvice alebo kávovary. Tieto spotrebiče sú totižto využívané takmer na každodennej báze a preto je dôležité im venovať aj čas na údržbu.

Údržba a správna starostlivosť totižto predlžuje výkonnosť a životnosť spotrebičov. Najmä pri rýchlovarných kanviciach a kávovaroch je najčastejším problémom tvrdá voda.

Aké problémy vie spôsobiť používanie tvrdej vody v kávovaroch?

Tvrdá voda vie spôsobiť pri funkčnosti spotrebičov množstvo problémov. Ide o to, že tvrdá voda obsahuje množstvo minerálnych látok. Vo väčšine prípadov sa jedná o vápnik a jemu podobné minerály spôsobujúce akumuláciu vápenatých usadenín. To znamená, že usadeniny, ktoré tvrdá voda obsahuje, sa môžu usadiť na dôležitých častiach kávovaru.

Jedná sa o časti ako napríklad trysky kávovaru či filtračný systém. Usadeniny môžu v týchto častiach spôsobiť blokovanie, čo veľmi ľahko obmedzí prietok vody. Obmedzený prietok vody zase spôsobí nedostatočné pretekanie vody cez pomleté kávové zrná, čo sa v nie dobrom slova zmysle odzrkadlí aj na chuti kávy.

Okrem toho, že pri tvrdej vode hrozí oveľa rýchlejšie poškodenie kávovaru, tvrdá voda sa odráža na chuti. A to nie len vtedy, keď usadeniny spôsobia určitú poruchu. Tvrdá voda a veľký obsah minerálov môže spôsobiť, že káva bude nadmerne horká alebo zakalená.

Rovnako tvrdá voda stojí za kratšou životnosťou kávovaru a vyššími nákladmi na opravu kávovaru. Nadmerné usadzovanie minerálov spôsobuje zvýšenú poruchovosť spotrebiča. A čím viac je kávovar v oprave, tým viac vás to bude stáť peňazí. Rovnako aj čas strávený v oprave vás oberá o pôžitok z lahodnej kávy v pohodlí domova. Neustále poruchy a opravy kávovaru znižujú aj celkovú jeho životnosť.

Ako bojovať s tvrdou vodou?

Dôležité je, aby ste si uvedomili, že v prvom rade je dôležité si vybrať kvalitných výrobcov kávovarov. Kvalitné značky totižto používajú aj kvalitné a prvotriedne materiály, ktoré sú určite odolnejšie ako lacné a nekvalitné materiály. Medzi popredných výrobcov kávovarov patrí značka De’Longhi.

S kávovarmi De’Longhi budete spokojný nielen vďaka kvalite ale aj jednoduchému a intuitívnemu ovládaniu. Pákové kávovary De’Longhi sú skvelé pre tých, ktorí si prípravu kávy naozaj užívajú a táto alchýmia pre nich znamená dobrodružstvo. Plnoautomatické kávovary sú zase pre tých, ktorí sú neustále v pohybe, no radi si vychutnajú lahodnú šálku kávy aj bez veľkého úsila.

Aby ste mali výbornú kávičku aj v pohodlí domova je nutné sa o kávovar starať. Pokiaľ odstránite nadmerný prísun tvrdej vody do kávovara, ste na dobrej ceste, aby vaša káva bola naozaj skvelá a kávovar vydržal niekoľko rokov. Na zmäkčenie tvrdej vody slúžia zmäkčovacie filtre na vodu. Vďaka filtrom dokážete zbaviť vodu nadmerného množstva minerálov, a tak aj vzniknutiu zbytočných usadenín.

Vďaka filtrom si vychutnáte oveľa lepšiu chuť kávy a predĺžite životnosť vášho kávovaru aj o niekoľko rokov.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek