DomůRady a NávodyChladiace a mraziace boxy: Čo všetko ich tvorí?

Chladiace a mraziace boxy: Čo všetko ich tvorí?

-

Chladiace boxy sú súčasťou mnohých potravinárskych zariadeniach či obchodných prevádzkach. Z čoho sa skladajú a ako fungujú?

PUR panely

Alfou a omegou chladiacich boxov sú izolačné PUR panely. PUR panely s jadrom z polyuretánu a kovovým opláštením zabraňujú tepelným prechodom a udržiavajú v chladiacich a mraziacich boxoch optimálnu teplotu.

Keďže sú chladiace boxy využívané predovšetkým na skladovanie potravín, je tiež potrebné, aby PUR panely spĺňali hygienické normy a štandardy. Zároveň by mali byť nenáročné na čistenie a bežnú údržbu.

Aby sa prispôsobili akýmkoľvek požiadavkám klientov, sú PUR panely vyrábané v rôznych rozmeroch. Voliteľná je i hrúbka izolačného jadra, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 40 až po 250 milimetrov. A práve izolačná vrstva a jej hrúbka ovplyvňuje izolačné vlastnosti sendvičových panelov. V chladiacom boxe je preto možné dosiahnuť a udržať teploty od +8 °C až po -35 °C.

Chladiace dvere

Na princípe princípe fungujú aj chladiarenské dvere, ktoré sú rovnako tvorené PUR panelmi. Ich úlohou je tiež izolácia chladiaceho boxu a bránenie úniku chladného vzduchu. Chladiarensky box môžete vybaviť buď klasickými chladiacimi dverami alebo zvoliť iné varianty. Často používané sú otočné alebo posuvné  chladiace dvere. V boxoch, kde je potrebné manipulovať s tovarom  je vhodné siahnuť po PVC kyvných dverách alebo PVC pásoch.

Chladiace zariadenia

Samozrejmosťou pri chladiacich boxoch sú i chladiace zariadenia. Kondenzačné jednotky alebo monoblokové chladenie ochladzuje vzduch v chladiacom boxe a udržiava potrebnú teplotu. Výkon kondenzačných jednotiek sa môže pohybovať v rozmedzí od 1 do 90kW a rozsah odparovacích teplôt od +15 °C až do -50 °C.

Chladiace a mraziace boxy je možné prispôsobiť na mieru nielen rozmermi, ale i hrúbkou izolačnej vrstvy, typom chladiacich dverí či výberom chladiaceho zariadenia.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek