DomůBývanieAko zariadiť detskú izbu a vytvoriť dieťaťu podmienky pre harmonický rozvoj

Ako zariadiť detskú izbu a vytvoriť dieťaťu podmienky pre harmonický rozvoj

-

Jeho zariadenie je obvykle veľkou témou už pred narodením dieťaťa. Najdôležitejšie je pritom vytvoriť mu v jeho izbičke podmienky pre harmonický rozvoj – na spánok, hranie sa a učenie.

Detská izba je pre dieťa veľmi dôležitá. Práve miesto, kde človek trávi veľkú časť detstva, môže totiž výrazne ovplyvniť jeho inteligenciu a tvorivosť. Malé deti nedokážu vyjadriť svoje preferencie pri zariaďovaní svojej izbičky, ale s pribúdajúcim vekom sa u nich prejavia sklony či talenty. Pokiaľ dokážete splniť ich túžby a potreby, môžete tým podporiť rast ich osobnosti.

Detská izba v šedej farbe s bielou posteľou
Obľúbené farby a téma vhodná pre konkrétny vek je často najlepším spôsobom, ako pre dieťa vytvoriť priestor, ktorý dokáže pozitívne ovplyvniť vývoj jeho osobnosti. Zdroj: Möbelix
Pri zariaďovaní detskej izby by ste mali pamätať na niekoľko pravidiel

Bezpečnosť na prvom mieste

Určite sa vyhnite vybaveniu, ktoré pre dieťa predstavuje riziko, napríklad prvkom s ostrými rohmi. Kým sú deti malé, nábytok by nemal byť umiestnený v blízkosti okna.

Majte na zreteli vek aj záľuby

Pri zariaďovaní detskej izby je rozhodujúci vek. Malé deti potrebujú hlavne dostatok miesta na hranie, pre školáka je dôležitý písací stôl a priestor na učenie. Pokiaľ dieťa inklinuje napríklad k tvorivým či umeleckým aktivitám, je potrebné nájsť riešenie, ktoré tieto záľuby podporí aj napriek vyhradenému priestoru.

Schémy ergonómie detskej izby
Posteľ ako najväčší kus nábytku ovplyvňuje ďalšie možnosti na zariadení detskej izby. Prioritou by malo byť umiestnenie pracovného stola pri okne, ktoré je zdrojom prirodzeného svetla. Zdroj: Lucia Meszárová
Zariadenie môže naučiť poriadku

V detskej izbe by mal byť dostatok miesta na oblečenie, hračky, knihy, školské potreby aj koníčky. Dobre zorganizovaná miestnosť totiž naučí dieťa udržovať si poriadok. Aby ste ho povzbudili v upratovaní, musia mať k dispozícii potrebné úložné priestory, ktoré sú dobre prístupné a ľahko použiteľné.

Schémy ergonómie detskej izby

Skĺbiť viac funkcií v jednej miestnosti nie je jednoduché. Pokiaľ ide o izbu pre viac detí, návrh je ešte komplikovanejší. Každé dieťa by malo mať pohodlné miesto na spanie a na prácu a tiež svoj intímny priestor na odpočinkové aktivity, čo sa v malých izbách rieši horšie. V mnohom však môže pomôcť šikovný nábytok, ktorý využíva aj výšku priestoru.

Na celkové osvetlenie miestnosti je najlepšie teplé biele svetlo. Nesmie sa zabúdať ani na stolnú lampu na pracovnom stole a osvetlenie pri posteli.

Detská izba má slúžiť hlavne dieťaťu, preto ju skúste zapojiť do výberu farieb a nábytku. Je to jeho svet, preto netreba až tak hľadieť na štýl. Najdôležitejšie je vytvoriť mu priestor, v ktorom sa bude cítiť dobre.

Materiály

Do detskej izby sú najvhodnejšie prírodné nealergické materiály. Podlaha by mala byť teplá a pohodlná – najlepšie pokrytá kobercom z prírodných vlákien, prípadne drevená alebo vinylová v kombinácii s kusovým kobercom.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek