DomůRady a NávodyJarné práce vo vinohrade. Čím začať?

Jarné práce vo vinohrade. Čím začať?

-


Vinohrad je ako dieťa. Potrebuje neustálu pozornosť a údržbu. Z našej strany sa očakávajú bohaté zručnosti a vzdelávanie o novinkách. Mení sa klíma, na čo reaguje príroda a vinohrady v tom nie sú žiadnou výnimkou. Ešte stále však existuje sumár rád o tom, ako na (pred)jarné práce vo vinohrade.

Pôda je základ – so starostlivosťou však s mierou!

Obrábanie pôdy je začiatkom jari vždy aktuálnou záležitosťou. Túto činnosť ale ovplyvňujú ďalšie ukazovatele, ktoré nepodceňujeme. Obrábanie prispôsobujeme tomu, ako bolo o pôdu postarané a ako bola vyživená po zbere hrozna. Ak ste v minulej sezóne dali na rady hlbšieho obrobenia a prihnojenia, momentálne stačí pôdu jemne prekypriť. Je tomu naozaj tak, inak hrozí prirodzená strata vlahy po zime.

Jarné základné hnojenie môže vyzerať aj takto – použite vápenec dolomitický pre zníženie kyslosti pôdy, pre optimálne ph. Hnojivo pôsobí pozvoľne, pričom ho môžeme použiť ako na jarné, tak aj na jesenné prihnojenie.

Účelom jarného obrábania má byť udržiavanie vlahy po zime. Ďalšou základnou starostlivosťou je zbaviť sa burín aj v tom najmenšom rozsahu.

Koniec vegetačného obdobia a plné ruky práce

Vinohrad odpočíval, čo sa koncom februára a začiatkom marca rozhodne končí. Výraznejšie si treba všímať postupné otepľovanie a prvé fázy vegetácie. S tým úzko súvisí slzenie stromov. Tu sa aj najviac prejavujú zručnosti vinohradníkov. Slzenie môže trvať 14 – 21 dní, no treba pozorne odsledovať, kedy končí a začína pučanie krov. Do tohto obdobia je vhodné vykonať rez viniča. Pozor na rez v období intenzívneho prúdenia miazgy. Vinič by sa mohol oslabiť a vôbec by nevypučal.

Ako strihať a ďalej ošetrovať?  

Hlavne pristupovať k viniču komplexne, teda aj s jeho nárokmi na ošetrenie po reze, aj s ohľadom na kvalitu a odrodu dreva a na minuloročnú výnosnosť. Taktiež si vyberáme pomôcky k práci, s ktorými sa jednoducho manipuluje a neohrozujú ani krehké viničné drevo. Základným spôsobom je vybrať dva jednoročné sťažne na hlave a k nim pridať dva záložné jednoročné. Nosné sťažne sú na to, aby poskytovali úrodu, ale potrebujú aj reverzné čapíky s dvomi očkami.

Vyväzovanieponechaných ťažňov nie je „nezávislou“ činnosťou. Na kvalitu toho úkonu vplýva stav konštrukcie na pestovanie. Upravujeme drôty a poškodené či naklonené stĺpiky. Môžeme ešte vykonať opravný rez a zamerať sa na samotné vyväzovanie ťažňov. Ťažne v tomto procese bývajú ohnuté, aby sa zabezpečil rast všetkých očiek, aj tých najspodnejších. Ideálne za vlhkého počasia po daždi.

Pozor, nezabúdame na ošetrenie rán po reze. Na to slúžia špeciálne stromové balzamy s dobrou priľnavosťou a hustotou, aby zabraňovali vzniku chorôb. Ošetrenie je najlepšie vykonávať pri teplote nad 0°C za priaznivého počasia.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek