Riziko znečistenia vody v bazéne počas horúcich letných dní netreba podceňovať. Zistite viac o niekoľkých tipoch, ako udržať bazén čistý.
Horúce a slnečné počasie je skvelé na používanie bazéna, nie vždy je však ideálne na udržiavanie čistoty a priezračnosti vody. Nielen, že teplo a vlhko obľubujú baktérie, no počas horúcich letných dní sa dobre darí aj riasam. Máme pre vás niekoľko tipov, ako udržať čo možno najlepší stav vody v čase vrcholiaceho leta.
Bazén s filtráciou: Dôležitý význam
Bazén s filtráciou nachádza uplatnenie pri udržiavaní čistej a priezračnej vody. Vo všeobecnosti existuje niekoľko druhov filtrácie, pričom medzi najznámejšie patrí piesková a kartušová. Piesková filtrácia tlačí vodu cez filtračnú náplň (napríklad filtračný kremičitý piesok), kedy dochádza k zachyteniu všetkých nečistôt a následnému vypusteniu už čistej vody naspäť do bazéna. Aj bazén s filtráciou na princípe kartuše slúži na účelné zachytávanie mechanických nečistôt. Kartušový filter je zložený z materiálu, ktorý pripomína jemný papier. Rozdeľujeme ho na dva typy:
· Závesný – najlepšie pre nadzemné bazény s oceľovou stenou
· Stacionárny – nadzemné bazény každého typu
Zatiaľ čo pri pieskovej verzii filtrácie vymieňate náplň, kartušový filter je potrebné umyť pod tečúcou vodou. Pre zdravotne nezávadnú bazénovú vodu nezabúdajte aj na ďalšie dôležité filtračné príslušenstvo, ako sú komponenty pre montáž filtrácie alebo náhradné diely.
Ako je to s bazénovou chémiou?
Je zrejmé, že bazénová chémia je vo vode nepostrádateľná. Správne nastavenie pomeru chémie voči vode zabezpečí zdravotne nezávadné plávanie. Na druhú stranu, pri jej absencii je už v pomerne krátkom čase možné vidieť zmenu farby vody kvôli tvorbe rias. Prítomnosť baktérii a vírusov je tiež nepríjemná záležitosť, ktorá neraz končí vznikom infekcii. Prvok, ktorý sa najčastejšie využíva pri dezinfekcii, je chlór – nájdete ho v tekutej forme alebo v podobe tabliet. Pokiaľ ide o kontakt pokožky s chlórom vo vode, pri dodržaní stanovených hodnôt by nemalo dôjsť ku komplikáciám. Ak ste však na chlór alergický, mali by ste siahnuť po bezchlórovej dezinfekcii, ako je napríklad prípravok na báze aktívneho kyslíka alebo peroxidu vodíka so striebrom. Nemusíte sa obávať, žeby bezchlórová chémia stratila svoju účinnosť počas horúcich letných dní – je určená aj do bazénov s vyššou teplotou.
Úpravu vody uskutočníte aj za pomoci ďalších bazénových komponentov. Ak namerané hodnoty ukazujú kyslú alebo naopak zásaditú vodu, mali by ste upraviť hodnoty pH. Nie je náročné nájsť účelné prípravky vo forme tekutiny či granulátu, ktoré zabránia vzniku korózie pod vplyvom nízkych hodnôt pH, alebo naopak pri vysokých hodnotách pH znížia tvorbu nežiadúcich mikróbov.

Nezabudnite na bazénové plachty
Hoci sa bazén v letných mesiacoch využíva veľmi často, aj náruživí plavci ho musia raz za čas opustiť. V prípade, že sa vo vode nikto nekúpe už dlhšiu dobu, bazén by mal byť prekrytý ochranným komponentom. Nájsť vhodnú ochrannú plachtu pre bazény do zeme môže byť trochu náročnejšie, keďže práve tie zvyknú mať rôznorodé tvary. Riešením by mohli byť plachty na mieru, spoľahlivo prekrývajúce rozličné rozmery, ktorý so sebou bazény do zeme prinášajú. Takéto plachty nepredstavujú len ochranný prostriedok pred nežiadúcimi nečistotami z vonkajšieho prostredia. Ich ďalšou výhodou je zohriatie vody počas dňa, približne o tri až šesť stupňov.
Myslite na čistotu vody v bazéne aj v horúčavách a pokúste sa o zrealizovanie uvedených rád. Pri aktívnom využívaní bazéna nezabúdajte na odstraňovanie povrchových nečistôt. V tomto prípade zohrávajú význam bazénové sieťky na teleskopických tyčiach. Pri dodržiavaní zásad správnej starostlivosti o váš bazén sa dopracujete k čistej, priezračnej a zdravotne nezávadnej vode.