Drevo a drevené povrchy sú v interiéri i exteriéri vystavované rôznym vplyvom, ktoré môžu zmeniť ich pôvodný vzhľad. Poradíme vám, ako ich chrániť.
Čo sa dozviete?
- Čo je to impregnácia
- Akým spôsobom funguje impregnačný náter
- Aké povrchy je vhodné chrániť impregnáciou
- Všetko o možnostiach povrchového náteru drevených povrchov
- Aký je rozdiel medzi povrchovými nátermi dreva
Impregnačný náter
Aby si drevo udržalo pôvodný vzhľad dlhé roky, je potrebné ho správne ošetriť. Základnom pri dlhodobom ošetrení dreva je impregnačný náter. Jeho konzistencia je redšia a aj vďaka tomu sa vstrebáva hlboko do štruktúry dreva. Impregnácia pôsobí biocídne a chráni drevo pred škodcami a plesňami. Týmto ochranným náterom je potrebné ošetriť drevené povrchy nielen v exteriéri, ale i v interiéri, predovšetkým v miestnostiach s vysokou vlhkosťou. Je to práve vlhkosť, ktorá vytvára podmienky pre vznik plesní a množenie hmyzu.
Povrchový náter
Impregnačný náter ale nie je posledným, ktorým môžete drevo chrániť. Jednou z možností je napríklad lazúra, ktorá sa vstrebáva hlboko do dreva a zanecháva jeho pôvodnú štruktúru. Väčšina lazúr drevený povrch len jemne sfarbí a vytvorí prirodzený ochranný film, ktorý chráni drevo pred UV žiarením.
Iným spôsobom ako dlhodobo chrániť drevené povrchy u vás doma je olejovanie. Olejovanie drevenej podlahy a iných povrchov nemení farbu dreva a jemne zvýrazňuje jeho štruktúru. Ošetrenie olejom je potrebné vykonávať približne každé dva roky. Oproti lakovaným povrchom je však oprava dreva ošetreného olejom a lazúrou jednoduchšia.
Lak je ďalším variantom dlhodobej ochrany dreva, ktorý na jeho povrchu vytvára súvislú vrstvu. Tá pevne uzatvára jeho štruktúru. Nevýhodou takto ošetrených povrchov je, že sú pomerne náchylné na mechanické poškodenie a vznik rôznych prasklín a rýh. Oprava nábytku alebo podlahy ošetrenej lakom je ale výrazne komplikovanejšia.
Okrem dlhodobej ochrany dreva však netreba zabúdať ani na každodennú starostlivosť a údržbu, ktorá dokáže predĺžiť jeho životnosť.