DomůRady a NávodyKeď za to môže jedlo

Keď za to môže jedlo

-

Bolesti brucha sú širokým pojmom, pod ktorým sa môže schovávať celý rad nepríjemných a závažných ochorení. Ako teda rozoznať prejavy bolesti brucha?

Bolesť brucha nemusí vždy signalizovať vážny zdravotný problém. Ak nastane po konzumácií väčšieho objemu jedla a po istom čase ustúpi, išlo pravdepodobne len o väčšiu porciu, ako dokázalo vaše telo stráviť. Bolesť brucha z prejedenia sa sa prejavuje tlakom a nepríjemnými pocitmi v bruchu. Výnimkou nie je ani nafúknutie a pocity ťažoby. Aj keď nejde o vážny zdravotný stav, nejde o nič príjemné a už vôbec nie zdravé. Logickým riešením je úprava porcií a ich pomalšia konzumácia.

Kŕče v bruchu môžu spôsobovať aj konkrétne potraviny, ktoré sú pre tráviaci trakt ťažko stráviteľné. V takom prípade sú sprevádzané i plynatosťou či nadúvaním.

Zápal

Vážnejšou príčinou bolesti v oblasti brucha môžu byť zápaly v tráviacom trakte. Zápal slepého čreva mnohí pripisujú obyčajnej bolesti brucha. Dôležité je ale vnímať miesto zdroja bolesti. V prípade slepého čreva je to v pravá spodná strana.

V prípade, že pociťujete bolesti v oblasti žalúdka, jednou z príčin môže byť aj jeho zápal. Takzvaná gastritída sa rozdeľuje na akútnu alebo chronickú. Akútna gastritída vzniká po požití liekov, alkoholu alebo zo stresu.

Chronický zápal žalúdka je zas dlhodobým stavom, ktorý je dôsledkom poškodenia žalúdočnej sliznice. Na sliznicu žalúdka môžu negatívne vplývať anémia, potravinová intolerancia ale i baktéria Helicobacter pylori. V oboch prípadoch je dobré obrátiť sa na lekára.

Bolesť žalúdka netreba podceňovať. Je dobré vnímať, kedy a po akých jedlách nastáva, či je pravidelná a v akom mieste je najintenzívnejšia. V prípade pochybností je dobré zveriť sa do rúk odborníkov.

Vsaďte na prevenciu

Ak však chcete nepríjemným ťažkostiam predchádzať je dôležité myslieť i na prevenciu. Do jedálnička môžete zaradiť i výživové doplnky, ktoré podporia zdravie a pohodu vášho tráviaceho traktu. Siahnuť môžete napríklad po prírodnom doplnku masticha active, ktorý v sebe kombinuje chioskú mastichu a aktívne kultúry. Bez vedľajších účinkov pôsobí preventívne a uľavuje od ťažkostí akými sú bolesti brucha, pálenie záhy, nafukovanie, hnačka a mnohých ďalších.

Nie je tiež neobvyklé, že príčinou bolesti brucha je i stres a stresové situácie. V rámci prevencie sa preto zamerajte na aktívny oddych či pobyt na čerstvom vzduchu.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek