Čistenie kože a kožených povrchov nie je náročné, no aj pri tomto procese je potrebné vedieť, po akých prípravkoch siahnuť.
Na čistiacom prostriedku záleží
Čistenie kože v interiéri by malo byť samozrejmou súčasťou starostlivosti o kožené povrchy. Správnym čistením a ošetrovaním kože dokážete nielen predĺžiť jej životnosť, ale aj zachovať jej pôvodný vzhľad na dlhé roky. Jediné čo potrebujete je čas, trpezlivosť a predovšetkým správne čistiace prostriedky.
Každé čistenie koženej sedačky či iného koženého zariadenia začína odstránením väčších nečistôt, prachu a omrviniek. V tomto kroku nie je potrebné siahať po žiadnych čistiacich prostriedkoch. Úplne postačí, ak sedačku povysávate, alebo utriete jemnou handričkou či prachovkou. Dôležité je, aby na povrchu nezostali nečistoty, ktoré by ho pri hĺbkovom čistení mohli poškriabať alebo inak poškodiť.
Hĺbkové čistenie sa však bez správnych čistiacich prostriedkov nezaobíde. Po ktorých teda siahnuť? Pravidlom číslo jeden je používať len čistiace prostriedky, ktoré sú určené na kožené povrchy. Použiť akýkoľvek prípravok, ktorý máte doma, ako saponát na riad či univerzálny čistič nie je dobrý nápad. Tieto prípravky nie sú vhodné na čistenie kože a mohli by jej povrch zbytočne vysušiť či zanechať na ňom fľaky. Vysušený kožený povrch je navyše náchylný na poškodenie a vznik prasklín. Vyhnúť by ste sa mali aj prostriedkom s obsahom mydla či domácim receptom na rôzne čistiace prostriedky a produkty na ošetrovanie kože.
Vyberte ten správny
Pri kúpe čistiaceho prostriedku na kožu je tiež potrebné vedieť, na aký typ kože ho budete aplikovať. Iný prostriedok potrebujete na ekokožu, iné na brúsenú kožu a špeciálne na pigmentovanú kožu. Na každom produkte starostlivo čítajte popis aby ste zistili, či je vhodný aj pre vás. Ak máte doma viacero typov kožených povrchov, nečistite ich jedným prípravkom.
Kúpený čistiaci prostriedok, s ktorým ešte nemáte skúsenosti, najskôr otestujte na menšej a menej viditeľnej časti sedačky. Až následne ho naneste na celý jej povrch. Kožu čistite podľa inštrukcií na obale s použitím presného dávkovania. Produkt nanášajte pomocou jemnej handričky alebo kefy s jemnými štetinami.
Aj keď sa môže zdať čistenie kože náročné, nie je tomu tak. Stačí ak sa zorientujte v ponuke rôznych čistiacich produktov a vyberiete ten správny. Všetko ostatné je len o čase a skúsenostiach. Aj napriek tomu môžete nechať čistenie kožených povrchov na skúsených profesionálov. Tí kožu nielen vyčistia, no postarajú sa aj o jej správne ošetrenie, či prípadnú opravu poškodených miest. Oprava kože je dôležitá aj pri malých a nenápadných prasklinách. Aj takéto mechanické poškodenia sa totiž môžu časom zväčšovať a narušiť vzhľad povrchu.