DomůSprávyŤažký život miliardára: Pred polstoročím uniesli spolumajiteľa známeho diskontu

Ťažký život miliardára: Pred polstoročím uniesli spolumajiteľa známeho diskontu

-

Najväčší boháči si často prísne strážia svoje súkromie – a dobre vedia prečo. Pred päťdesiatimi rokmi bol unesený jeden z najbohatších podnikateľov, a hoci boli páchatelia čoskoro chytení, vyplatené výkupné sa nikdy nenašlo.

Nemeckí bratia Theo a Karl Albrechtovci začali po druhej svetovej vojne podnikať v maloobchode a bývajú považovaní za otca diskontných predajní. Začiatkom šesťdesiatych rokov otvorili prvé supermarkety Aldi (Albrecht Diskont) a čoskoro sa presadili vďaka výrazne nižším cenám. Nemecký trh si rozdelili: Theo ovládal sever (reťazec Aldi Nord), Karl juh (Aldi Süd). Patrili k najbohatším ľuďom v Nemecku a na svete vôbec.

Sedem miliónov výkupného
Dvadsaťdeviateho novembra 1971 okolo siedmej večer opustil vtedy 49-ročný Theo Albrecht centrálu Aldi Nord v Hertene a zamieril na parkovisko k svojmu vozidlu. Náhle k nemu pristúpili dvaja muži a požiadali ho, aby sa legitimoval. Než sa stihol spamätať, s pištoľou v ruke ho donútili nastúpiť a odviezli ho jeho vlastným mercedesom, ktorý potom zaparkovali asi o päť kilometrov ďalej. Albrechta potom svojim autom uniesli do asi 50 kilometrov vzdialeného Düsseldorfu, kde ho zavreli do vopred pripravenej šatníkovej skrine, ktorá poslúžila ako dočasná cela.

Keď sa inak dochvíľny podnikateľ dlho nevracal domov, jeho manželka Cilly sa obrátila na políciu. Po polnoci sa potom rodine ozvali únoscovia av nasledujúcich dňoch od nich prišlo niekoľko odkazov. Tretieho decembra si potom povedali o výkupné sedem miliónov mariek. Dokonca Albrechtovi dovolili zavolať domov, aby ohlásil, že je v poriadku.

Hoci páchatelia požadovali, aby sa do záležitosti nezapájala polícia, bolo im jasné, že rodina túto podmienku nedodržala, pretože Albrechtov riadne zaparkovaný mercedes odviezla odťahovka a potom okolie prehľadávali policajti v civile. Únoscovia to vzali na vedomie av liste vrchnému prokurátorovi vyjadrili „hlbokú ľútosť“ nad tým, že unesený podnikateľ už schudol o niekoľko kilogramov. V listoch sa raz stavali do úlohy férových vyjednávačov, inokedy sa vydávali za novodobých Robinov Hoody, ktorí nechcú nikomu ublížiť, ale len si vziať trochu peňazí od príliš bohatého človeka.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek