S modelmi bagrov či buldozérov sa hrávajú už malé deti na pieskovisku. Okrem nich však existujú aj ďalšie stavebné stroje, ktoré majú na staveniskách a pracoviskách nenahraditeľnú funkciu. Prečítajte, si, ktoré to sú.
1. Bager (rýpadlo)
Bager pozná snáď každý malý chlapec, málokto však vie, že sa správne nazýva rýpadlo. Bagre nájdete na pásových i kolesových podvozkoch, v tonáži od jednotiek až po stovky ton. Okrem štandardných sa vyrábajú aj špeciálne typy prispôsobené na konkrétne druhy prác. Ide napr. o demolačné rýpadlo, rýpadlo s predĺženým dosahom (vhodné na práce v korytách riek) či kolesové rýpadlo so zdvíhacou kabínou.
2. Minibager (minirýpadlo)
Správne sa nazýva minirýpadlo, pričom ide v podstate o zmenšenú verziu bagra. Vďaka kompaktným rozmerom môžete minibager použiť aj na stiesnených zastavaných pozemkoch. Tie najmenšie dokonca prejdú cez bežné 80 cm dvere, takže ich môžete používať aj v interiéri.
Minibager má slabšiu hydrauliku, takže na veľkom stavenisku s ním veľa vody nenamútite. Jeho úzka lyžica je však ideálna na výkopy pre inžinierske siete (voda, plyn, kanalizácia, elektrina), pričom jeho výkon je dostatočný aj na výkopy základov pre malé stavby či malé bazény.
3. Šmykom riadený nakladač
Ide o malý kompaktný stroj, ktorý sa používa sa na presun, nakladanie a vykladanie sypkých či pevných materiálov. Vďaka širokej lopate v prednej časti toho zvládne na jedno sústo skutočne veľa aj napriek kompaktným rozmerom.
Výhodou šmykom riadeného nakladača je tiež jeho schopnosť otočiť sa na mieste. Ako už totiž názov napovedá, je riadený šmykom – zatáča teda spomalením jednej strany podvozku, prípadne obrátením smeru otáčania kolies na jednej strane. Šmykom riadené nakladače nájdete aj vo verzii s pásovým podvozkom.
Okrem nich existujú aj kolesové nakladače s väčšími rozmermi, ktoré sa otáčajú natáčaním kolies zadnej nápravy alebo pomocou kĺbu, ktorý delí stroj na 2 časti.
4. Rýpadlo-nakladače ako univerzálne stavebné stroje
Rýpadlo nakladač je „kríženec“ medzi bagrom a nakladačom. Spoznáte ho podľa širokej lopaty v prednej časti a výložníka s lyžicou v zadnej časti. Pracovisko strojníka v kabíne je takisto rozdelené na prednú a zadnú časť. Tento stroj sa hovorovo nazýva aj traktorbager, keďže vzhľadom pripomína traktor. Ide o najuniverzálnejšie stavebné stroje, ktoré sa často používajú pri opravách chodníkov či ciest.
Požičovňa stavebných strojov požičia aj príslušenstvo
Stavebné stroje nemusíte vždy kupovať, môžete si ich aj požičať. Požičovňa stavebných strojov vám k nim požičia aj množstvo druhov príslušenstva, vďaka ktorému budete môcť napr. minibager či bager použiť aj na búracie práce, presúvanie sypkých či pevných materiálov a ďalšie činnosti.