DomůRady a NávodyKeď z fliaš a textilných zvyškov vznikajú prvotriedne tričká

Keď z fliaš a textilných zvyškov vznikajú prvotriedne tričká

-

Na začiatku bolo množstvo plastového odpadu a veľa bavlnených zvyškov z textilnej výroby. Z toho sa neskôr vďaka ušľachtilej aktivite vyčlenilo 4,8 ks plastových fliaš a 118 g textilných zvyškov. Vzniklo Patagonia tričko Responsibili-Tee. 

Základ je recyklácia

V porovnaní s obyčajným tričkom sa pri jeho výrobe ušetrilo viac ako 96 % vody a vytvorilo o 45% menej uhlíkovej stopy. Tak toto je Patagonia, toto je tričko, s ktorým na seba obliekaš kus pozitívneho boja za lepšiu planétu a kúpou ktorého bojuješ proti znečisťovaniu oceánov a riek, kde každoročne končí 8 miliónov ton plastového odpadu.

Patagonia recykláciou aktívne prispieva k znižovaniu závislosti na rope potrebnej na výrobu nových materiálov a obmedzeniu hromadenia odpadu na skládkach a v spaľovniach. Dokonca aj na potlače svojich tričiek používa techniku sieťotlače bez použitia PVC a ftalátov.

Fair Trade certifikát

A to nie je všetko. Patagonia tričká sú šité s certifikátom Fair Trade. Znamená to, že tričká šili zamestnanci, ktorým boli zabezpečené dobré pracovné podmienky, etické zaobchádzanie, ochrana proti diskriminácii a vyššie platové podmienky. Zdôrazňuje sa to práve preto, že u mnohých odevných producentoch takéto zaobchádzanie stále nie je garantované. 

Keď bavlna, tak vlastná

To, čo sa na prvý pohľad môže zdať ako klasické bavlnené tričko, je v skutočnosti výsledkom inovatívneho prístupu vo výrobe bavlnených produktov. Patagonia v Indii zasadila svoju vlastnú úrodu bavlny na viac ako 150 farmách. V programe 100% Regenerative Organic Certification Pilot Cotton sú tak zapojené farmy pestujúce organickú bavlnu v súlade s najvyššími požiadavkami na ochranu pôdy, fauny a života farmárov. Patagonia verí, že sa projekt ujme a že je možné pestovať potraviny a bavlnu v harmónii, urobiť krajinu úrodnejšou a budúcnosť krajšou. Svoju filozofiu čo najviac znížiť negatívne dopady na našu planétu posúva ešte o level vyššie – a teda, nielen menej škodiť, ale vytvárať aj niečo prospešné.

Patagonia je dobrá voľba

Či už siahneš po tričku Patagonia zo série Responsibili-Tee, alebo zvolíš 100 % organickú bavlnu (Regenerative Organic Cotton), môžeš si byť istý, že si svojou voľbou podporil enviromentálne zmýšľajúceho výrobcu s obdivuhodným zápalom pre dobrú vec.  A ešte k tomu sa budeš cítiť komfortne a vyzerať štýlovo, pretože Patagonia logo v kombinácii s umne spracovanými materiálmi je výhrou samo o sebe. 

Mohlo by Vás zajímat

PR článek