Aby ste sa rozhodli kúpiť si túto garsónku na predmestí Varšavy v jej pôvodnej podobe, museli by ste byť buď blázni, alebo mať veľkú predstavivosť. Malé okná, zhnité obklady a tapety, obytný priestor na dvadsať metrov štvorcových. Nič z toho ale mladú dvojicu nevydesilo!
Sú priestory, ktoré netrénovanému oku príliš nepovedia, ale v kreatívnych ľuďoch prebudia minimálne veľkú zvedavosť. To je tiež prípad tohto bytu, nachádzajúceho sa na najvyššom poschodí starej budovy vo Varšave. Byt sa predával s počiatočnou plochou 20 metrov štvorcových a spadal do kategórie garsónka.
Malá kuchyňa s kvetinovou stenou na mriežke
Byt kombinuje niekoľko štýlov. Zdroj: Hanna Połczyńska – kroniki.studio
Už pri prvej návšteve si architektka Joanna Piorko všimla nesúlad medzi fasádou budovy a výškou vnútorného priestoru. Sondovaním stropu nadobudla dojem, že pod strechou budovy sa skrýva doteraz neobjavený poklad. A mala pravdu. Odkrytím zabudnutej pôdy sa pred majiteľmi objavil nový svet, ktorým si pomocou architektky veľkoryso zväčšili pôvodný obytný priestor o ďalšie miestnosti.
Chceli sme do bytu vniesť čo najviac zelene. Rastliny v kvetináčoch minimalisticky ladený interiér pekne zaplnili a vdýchli mu život.
Pôvodná (jediná) miestnosť garsónky bola vysoká, bez priečok, s jediným oknom a vstupnými dverami oproti oknu. Prvú úroveň s druhou architektka plánovala prepojiť pomocou kovového schodiska vyrobeného na zákazku. Pod schodiskom bezprostredne ku vchodu do bytu sa rozhodla umiestniť kúpeľňu a WC.
Počas renovácie boli strhnuté všetky pôvodné obklady. Tehlovú stenu nechali na niekoľkých miestach v byte odkrytú, čo dodáva interiéru osobitý nádych. Nová konštrukcia schodiska umožnila Joanne uvoľniť na prízemí čo najviac priestoru. Vďaka nemu získala malá kuchyňa ďalšie metre a vošlo sa sem aj miesto na sedenie.
Nečakane objavený priestor na povale nás trochu prekvapil, preto som pravidelne vytvárala niekoľko ďalších vylepšených riešení. Snažila som sa zachovať autenticitu, jednoduchosť a čo najviac pôvodných prvkov, aby potom mohli ovplyvniť povahu výsledného designu.
Joanna Piorko
Dvojica si tak splnila svoj dávny sen – mobilný stôl, pri ktorom môžu v sobotu večer sedieť s priateľmi alebo si dať lenivé nedeľné raňajky vo dvojici. Na hornom poschodí vznikli tri miestnosti (alebo skôr „zákutia“) – minimalistický obývacia izba situovali do otvorenej galérie, spálňa je umiestnená na konci chodby.
Malý barový stôl s kvetinovou stenou
Barový stôl na raňajky alebo večeru pre dvoch? Nielen to. Pre prípad potreby ho možno vysunúť do priestoru a poskytne miesto pre štyroch ľudí.
Iba jednu miestnosť oddelili od zvyšku posuvnými
dverami – pracovňu, ktorá zároveň funguje ako hosťovská izba. Celý priestor tak pôsobí sviežo a vzdušne.

Tip redakcie
Aby priestor nepôsobil stiesnene a neprichádzal o denné svetlo, majitelia sa úplne vzdali horných skriniek.
Kuchyňa je z IKEA. Nehrdzavejúca oceľ a čierne detaily sa postarali o moderný industriálny nádych, hrejivé masívne drevo zaistilo príjemnú útulnú atmosféru. Úložné priestory pod kuchynskou doskou sa striedajú s otvorenými policami, skrinkami a závesným systémom, vďaka čomu pôsobí celá kuchyňa vzdušne a útulne.